Ekonomi

Euro/dolar paritesi kritik eşikte

Para politikalarında derinleşmeye başlayan ayrışma, döviz ve tahvil yatırımcılarının kararlarına da yansımaya başladı.

Citigroup Inc., Societe Generale SA ve Deutsche Bank AG’ye göre Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin duruşu şu anda yüzde 1,08 seviyesinde. altındaÖnümüzdeki aylarda Euro/Dolar’ın 1.10 seviyelerine kadar yükselmesine neden olabilir.

Öte yandan, kısa vadeli Avrupa swap faizleri Mart ayı başında ABD’deki karşılıklarını yakalayarak farkı 70 baz puana indirdi.

SocGen stratejistleri, bu seviyenin en son 2021’de euro/dolar’ın 1,21’in üzerine çıktığı zaman görüldüğüne dikkat çekti. Russell Investments Küresel Döviz Müdürü Van Luu, “Daha olumlu bir trend ve ABD ile daha küçük bir tahvil getirisi spreadine dayanarak, önümüzdeki 1-2 ay içinde avrodaki uzun pozisyonlarımızı artırmayı bekliyoruz” dedi.

Enflasyon oranları parite için belirleyici olacak

İki hafta önce Avrupa Merkez Bankası (ECB), “enflasyonla mücadele taahhüdünden taviz vermeden” politika faiz oranlarını 50 baz puan artırdı; Buna rağmen Fed ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz oranlarını 25’er baz puan artırdı.

Euro bölgesi Mart ayı tüketici enflasyonu verileri 31 Mart Cuma günü açıklanacak. TÜFE’nin aylık yüzde 1,1, yıllık ise yüzde 7,1 artması bekleniyor. Verilerin beklentileri aşması halinde ECB’den gelen sıkılaştırıcı beklentilerin güçleneceği ve euronun daha da değer kazanabileceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu