Ekonomi

Türkiye’den gelen her 100 Schengen başvurusundan 15’i reddedildi: Fidan, ‘Not verdik’ dedi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü ve CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un Schengen vizelerine ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Hürriyet’in haberine göre Fidan, Süllü’nün sorularını yanıtlayarak Türkiye ile Avrupa Birliği arasında başlatılan ‘Vize Serbestisi Diyaloğu’ndaki gelişmeleri anlattı.

Fidan, gelişmeleri şöyle özetledi: “Vize Serbestisi Yol Haritası’nda yer alan 72 kriterden 66’sı ülkemiz tarafından yerine getirilmiş olup, geri kalan altı kriterin karşılanması ve karşılanan kriterlerin devamlılığının sağlanması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Vize Serbestisi Diyaloğuna ilişkin gelişmeler ve beklentiler AB tarafıyla paylaşılıyor. Geriye kalan altı kriterin karşılanması ve karşılanan kriterlerin devamlılığının sağlanması için çalışmalar devam ediyor.”

Reddedilme oranı nedir?

Fidan, CHP’li Ali Öztunç’un Schengen vize başvurularındaki ret oranlarına ilişkin önerisine de şu şekilde yanıt verdi: “AB Komitesi (Avrupa Komisyonu) verilerine göre Türkiye’deki konsolosluklardan yapılan Schengen vize başvurularında ret oranları 2014 yılında yüzde 4 civarındaydı. 2016’dan sonra her yıl artarak 2021’de yüzde 17’ye ulaştı, 2022’de ise yüzde 15,7’ye düştü. “Bu sorunların bir an önce aşılacağı yönündeki beklentimiz, Türkiye’nin büyükelçileri olan muhataplarımıza defalarca iletildi. İlgili ülkeler bakanlığımıza davet edildi, beklentiler ve talepler birinci ağızdan aktarıldı, bu konular diplomatik notayla da paylaşıldı.”

midyatajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu