Haber

Türkiye düşmanı Wilders hükümet kuramıyor

Kasım ayında yapılan seçimlerde sürpriz yapan, oylarını önemli ölçüde artıran ve başbakanlığa bir adım daha yaklaşan aşırı sağcı politikacı Geert Wilders, istediğini elde edemedi.

SON TOPLANTIDAN HİÇBİR SONUÇ ALAMADI

Partisi PVV ile hükümet görüşmelerini sürdüren Wilders, dün gece merkez sağ Yeni Sosyal Sözleşme Partisi genel başkanı Pieter Omtzigt ile bir araya geldi. Ancak Wilders toplantıdan eli boş ayrıldı. Omtzigt, koalisyon hükümetine katılmayacaklarını ancak dışarıdan destek sağlayabileceklerini söyledi. Parti yetkilileri de Wilders’in bütçe programını incelerken, tutulamayacak sözler verildiğini ve kendilerinin bu işin içinde olmayacaklarını söyledi.

Wilders ise toplantıdan sonuç alınamayınca sosyal medya hesabından tepki gösterdi. vahşiler, “İnanılmaz derecede hayal kırıklığına uğradım. Hollanda bu kabineyi istiyor ve Pieter Omtzigt görüşmemize rağmen havlu atıyor. Bunu hiç anlayamıyorum.”söz konusu.

KOALİSYON SEÇENEKLERİ

Kasım ayında yapılan seçimlerde yüzde 26 oy alan Wilders ve partisi PVV’nin hükümet kurma önceliği bulunurken, müzakerelerde yaşanan tıkanıklık süreci uzatıyor. Üst düzey bir parti yetkilisi “Üç olasılık var: Wilders liderliğindeki sağcı bir hükümet, İşçi Partisi-Yeşiller ittifakından oluşan bir hükümet ya da yeni bir seçim. Bunlardan herhangi birinin nasıl olabileceğini anlayamıyorum.”söz konusu.

Wilders’in İslam ve göçmen karşıtı açıklamaları Hollanda siyasetinde büyük tepki gördü ve birçok taraf Wilders’in yaklaşımının tehlikelerine dikkat çekti. Omtzigt daha önce Wilders’in Kuran yasağı ve camilerin kapatılmasının anayasaya aykırı olduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu