Haber

Çin’in Doğu Türkistan politikaları Tekirdağ’da protesto edildi

Tekirdağ’da Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik uyguladığı politikalar protesto edildi.

Refah Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı üyeleri, “Zalime Yaşasın Zalimlere”, “Yurttaşlarımızdan defolun” ve “Zalime karşı mazlumdan başka” yazılı pankartlarla yeniden Cengiz Topel Meydanı’nda toplandı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kümenin adına açıklama yapan Refah Partisi Tekirdağ İl Gençlik Kolları Başkanı Ömer Girit, Çin’in sadece işgal altındaki topraklarda değil, uluslararası bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Çin şirketlerinde insanların köle işçi olarak çalıştırıldığını belirten Girit, yaşlı ve hastaların sağlık olanaklarından yararlanmadığını vurguladı.

Çin’in sömürgeci bir anlayışla hareket ettiğini belirten Girit, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin terörü 2017 yılında 8 milyonu aşkın Doğu Türkistan Türkünü eğitim kamplarında tutsak tutmuştur. Bu faşist soykırım uygulaması uluslararası alanda da insan haklarını savunan birçok kuruluş ve devleti harekete geçirmiştir. Uluslararası kamuoyunun bu protesto ve kınamalarına rağmen; İşgalci Çin terörü halen devam etmekte ve azap kapılarını açık tutmaktadır.Dünyada ücretsiz toplu bağlantının yaygın olarak kullanıldığı çağımızda, Doğu Türkistanlılar 2017 yılından itibaren aileleri ile iletişim kuramamaktadır. Bu soykırıma maruz kalan insanlar hapishanelere, gözaltı merkezlerine ve toplama kamplarına mahkum ediliyor. Toplama kamplarında tutulan 8 milyon insan işkence, organ hırsızlığı, sistematik tecavüz ve yasa dışı tıbbi uygulamalara maruz kalıyor.”

Açıklamanın ardından yapılan dua ile etkinlik sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu